REALIZOWANE pROJEKTY
"EKOtaras - miejsce wypoczynku uczniów ZSR w Sokółce"
W ramach projektu „EKOtaras – miejsce wypoczynku uczniów ZSR w Sokółce”, w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej cz. 2 Fundusz Ekologii realizowanego w ramach programu: „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” z udziałem środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. W Zespole Szkół Rolniczych w Sokółce została zagospodarowana przestrzeń do wypoczynku dla młodzieży.
Na tarasie pojawiły się meble z palet, zioła i rośliny, gry ekologiczno-edukacyjne. Przy budynku pojawił się zbiornik na deszczówkę, która w przyszłości będzie zasilać w wodę kwietną łąkę oraz kompostownik.
Młodzież przygotowała również ulotkę o zastosowaniu ekologicznych ziół i roślin w gospodarstwie domowym, do której samodzielnie wykonała rysunki ziół.
Uczniowie uczący się w zawodzie technik architektury krajobrazu przygotowali teren do zasiewu łąki kwietnej. Łąka kwietna to nie tylko piękny element krajobrazu, ale także ważny ekosystem, który zapewnia schronienie dla wielu gatunków owadów, ptaków i innych zwierząt. Kwiaty miododajne przyciągają pszczoły i inne owady zapylające, które odgrywają kluczową rolę w ekosystemach. Ponadto łąki kwietne pomagają oczyszczać powietrze i wodę, a także zmniejszają erozję gleby.
Młodzież ucząca się w zawodach technik rolnik i technik architektury krajobrazu wzięli udział w warsztatach ekologicznych które odbyły się w „Ziołowym zakątku” w Korycinach.
Uczniowie mieli okazję zwiedzić Podlaski Ogród Botaniczny, w którym znajduje się ponad 1500 odmian roślin leczniczych, aromatycznych i gatunków objętych ścisłą ochroną.
Praktyki w Hiszpanii
Kwiecień 2024
ERASMUS+
Uczniowie klasy III Technik ekonomista rozpoczęli dzisiaj praktyki zawodowe w ramach programu Erasmus+ wspófinansowanego ze środków Unii Europejskiej, projekt o nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000126901.
Celem ich podróży jest Malaga w Hiszpanii , gdzie przez najbliższe dwa tygodnie będą poznawać zasady funkcjonowania podmiotów gospodarczych, kulturę oraz tradycje Królestwa Hiszpanii.
Praktyka zawodowa w hiszpanii
Uczniowie odbywający praktyki zagraniczne w ramach projektu o nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000057207 realizowanego z programu Erasmus+ współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, uczyli się, zdobywali nowe umiejętności i kompetencje zawodowe. Poznawali specyfikę pracy u hiszpańskich pracodawców. Praktykę zawodową odbywają oni u pięciu pracodawców: trzech z branży gastronomicznej oraz dwóch z branży rolniczej, podzieleni na małe grupy, uczą się samodzielności, doskonalą komunikację w językach obcych, zdobywają doświadczenie zawodowe.
Oprócz praktyk zawodowych uczniowie odwiedzili dwa niezwykłe miejsca: Kordobę i Malagę
Pierwszym punktem poznawania Andaluzji było miasto Kordoba.
Kordoba lub Kordowa (hiszp. Córdoba) – miasto w południowej Hiszpanii, nad rzeką Gwadalkiwir, stolica prowincji Kordoba, w regionie Andaluzja. Ośrodek przemysłowy, naukowy oraz turystyczny o znaczeniu światowym.
W mieście tym przez wieki współżyły trzy kultury, więc skrywa ono wiele zabytków, które warto zwiedzić. Cztery z nich zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO:
– Wielki Meczet
– Festiwal Patios w Kordobie – na najlepsze kompozycje kwiatowe
– Alkazar Królów Chrześcijańskich, czyli dawny pałac królewski
– Rzymski Most nad rzeką Guadaquivir i Wieża Calahorra – Medina Azahara.
To właśnie w tym mieście Krzysztof Kolumb przedstawił Królom Katolickim plan podróży, która doprowadziła do odkrycia Ameryki. W Kordobie urodził się także rzymski filozof i polityk Seneka, którego pomnik znajduje się w pobliżu bramy Puerta de Almodóvar.
Malaga położona jest nad Morzem Śródziemnym, u podnóża Gór Betyckich, jest jednym z najstarszych miast Europy, zamieszkane od VIII wieku p.n.e. Duży port handlowy i rybacki, kąpielisko na wybrzeżu Costa del Sol. Miejsce narodzin Pabla Picassa i Antonio Banderasa. Sercem Malagi jest historyczne centrum miasta, które skrywa większość kluczowych atrakcji, takich jak Katedra, Rzymski Teatr, twierdza Alcazaba, zamek Gibralfaro, muzeum poświęcone Pablowi Picasso.
Wycieczka do Budapesztu i Wiednia w dniach 17- 21 października 2023r z programu MEiN „Poznaj polskie ślady w Europie”
Dzień:17 października
- Rozpoczęcie wycieczki w godzinach nocnych 22:00 ( w dniu 16.10 ). Przejazd na Węgry.
- Zwiedzanie Jaskini Aggtelek na pograniczu słowacko – węgierskim. Największy kompleks jaskiń na Węgrzech.
- Zwiedzanie Egeru, Muzeum Marcepana, bazylika, Kościół Minorytów.
- Zakwaterowanie w hotelu z basenami, odpoczynek na basenach.
18 października
- Przejazd do Budapesztu.
- Zwiedzanie miasta: Plac Bohaterów, Kompleks Vajdahunjad, Park Miejski.
- Spacer pod Bazylikę i Parlament. Przejazd najsłynniejszą, reprezentacyjną aleją Andrassego, Węgierska Opera Narodowa*, Muzeum Terroru, Pomnik Władysława Jagiełły i Jadwigi Andegaweńskiej*, Muzeum Sztuk Pięknych *.
- Rejs po Dunaju „ Budapeszt by night „.
- 19 października
- Dalsze zwiedzanie Budapesztu: Pomnik Józefa Bema*.
- Wzgórze Zamkowe, Baszty Rybackie, Kościół Macieja, Zamek Królewski, Pomnik św. Stefana. Upamiętnienia Marszałka Józefa Piłsudskiego*
- Przejazd do Wiednia.
20 października
- Przejazd do centrum Wiednia, objazd miasta Ringiem, przejazd obok m.in. Belwederu, Pomnika Żołnierzy Radzieckich, Schwarzenberga, Opera, Pomik Mozarta, Parlament, Dzielnica Muzeów, Unwersytet Wiedeński*, Pomnik Franciszka Kulczyckiego*, Nagrobek bpa Aleksandra Mazowieckiego*
- Zwiedzanie Skarbca Cesarskiego ( wnętrza ).
- Zwiedzanie Muzeum Historii Przyrody ( wnętrza ).
- Przejazd pod najczęściej fotografowany budynek w Wiedniu- Dom Hundertwassera.
- Wyjazd na wieżę Dunajską – najwyższy budynek w Wiedniu ( panorama Wiednia ), objazd nowoczesnej dzielnicy Uno City: wieżowce, siedziba ONZ, Wyspa Dunajska.
- Spacer po Starym Mieście: Hiszpańska Szkoła Jazdy, dziedzińce Hofburga, Katedra św. Szczepana, ul. Graben i Kohlmarkt, Kościół Augustianów.
21 października
- Kahlenberg – miejsce rozpoczęcia odsieczy wiedeńskiej, Kościół pw św. Józefa, panorama Wiednia.
- Tablica upamiętniająca Króla Jana IIISobieskiego*
- Spacer po ogrodach Pałacu Schonbrunn – letniej rezydencji Habsburgów, wyjście pod Gloriettę.
Adres
- ul. Polna 1 16-100 Sokółka
- +85 711 20 44
- zsrsok@zsrsokolka.pl