foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
ZSR w Sokółce
ul. Polna 1 16-100 Sokółka zsrsok@zsrsokolka.pl tel. 857112044

Zespół Szkół Rolniczych w Sokółce

arch.png

          

 

poznaj

        Dzięki pozyskaniu przez powiat Sokólski środków pieniężnych z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki mogliśmy zorganizować wspaniałą wycieczkę śladami najwybitniejszego Polaka - Mikołaja Kopernika. Dofinansowanie z ministerstwa wyniosło 15 000 zł, powiat dołożył 5 260 zł, a 4 100 zł stanowił wkład własny uczniów.

              W dniach 17-18-19.11.2022r 41 uczniów z Zespołu  Szkół Rolniczych im. Mjr. Henryka Dobrzańskiego – Hubala, z opiekunami: p. Beatą Raczkowską, p. Dorotą Gudalewską  i p. Marzanną Horsztyńską rozpoczęli zwiedzanie Olsztyna od Muzeum Przyrody, które promuje przyrodę Warmii i Mazur.

Kolejnym punktem wycieczki był gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej z licznymi wystawami tematycznymi oraz Dom Gazety Olsztyńskiej ukazujący dzieje Olsztyna i ważne wydarzenia z życia ludności minionych dziesięcioleci.

Następnie młodzież odbyła spacer, zapoznając się z ważnymi zabytkami miasta: Katedrą pw. św. Jakuba, Mostem św. Jana, Wysoką Bramą i Starym Ratuszem, aż dotarliśmy do

Olsztyńskiego Obserwatorium Astronomicznego zlokalizowanego w XIX-wiecznej wieży ciśnień wznoszącej się na najwyższym wzniesieniu dawnego Olsztyna. Prezentuje uczniom w atrakcyjny sposób elementy astronomii i jej rozwój oraz różnymi metodami obserwacji i pomiarów astronomicznych. Obejrzeliśmy historyczne i nowoczesne instrumenty obserwacyjne, ewolucje metod pomiaru czasu, meteoryty sprzed miliardów lat, okruchy skał księżycowych przywiezionych na Ziemię przez załogę misji Apollo 11 w 1961 r.

Kolejnym punktem była wizyta w Planetarium, które jest pomnikiem zbudowanym w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi, który spędził kilka lat w Olsztynie pełniąc funkcję administratora okolicznych dóbr Kapituły Warmińskiej, obejrzeliśmy tam seans filmowy „Odległe światy”.

Drugiego dnia młodzież zwiedzała Zamek w Malborku, najpotężniejszą twierdzę gotycką w Europie i na świecie istniejącą od XIII wieku. Krzyżacy nazwali go Marienburg na cześć Maryi, Matki Jezusa. Obecnie jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Kolejnym punktem wycieczki był przejazd przez Żuławy na Mierzeję Wiślaną oraz spacer po plaży w Krynicy Morskiej. W drodze powrotnej do Elbląga uczniowie obejrzeli Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej – największą śluzę w Polsce.

Trzeci dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania starówki  Elbląga. Uczniowie mogli podziwiać wystawy w Muzeum Archeologiczno – Historycznym ze wspaniałymi eksponatami od czasów Wikingów duńskich. Wykopano tam tysiące przedmiotów z ceramiki, metalu, drewna, skóry, bursztynu, szkła itp., a następnie udali się na spacer po mieście, gdzie były kolejne zabytki: Kościół pw. św. Mikołaja, Brama Targowa, Kościół pw. św. Ducha, Pomnik Ofiar Grudnia 1970.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Frombork, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Mikołaja Kopernika zawierającego liczne pamiątki wielkiego astronoma. Następnie podziwialiśmy panoramę miasta z Wieży Radziejowskiego. Pobyt we Fromborku zakończyliśmy w Archikatedrze, gdzie wysłuchaliśmy pięknego koncertu organowego.

Wycieczka z programu „Poznaj Polskę” była potężną dawką wiedzy, uczniowie wrócili do domu zachwyceni i zadowoleni. Czekają na następną wycieczkę.J

            Mamy nadzieję, że Program „Poznaj Polskę” będzie kontynuowany w wiosennym rozdaniu środków i nasz Powiat, po raz kolejny przystąpi i pozyska pieniądze. Jest to doskonały sposób i możliwość poznawania naszej ojczyzny przez coraz większą liczbę uczniów J